2017

Event Details

February 18 & 19, 2017

12 Venues / 16 Stages / 2 Day

Artists: Louis The Child • Troyboi • G Jones • The Brothers Comatose • The Grouch • Zion-I •  The M Machine •  Clozee • Monolink • The Coffis Brothers • Scarub • A-Plus ft. Knobody • BARE • Medium Troy • JINCO • Psymbionic • Nico Luminous • Eliquate • Boostive • Ancestree • Planet Booty • PartyWave • The Schmidt • Chase Manhattan • 2Tight • The Bad Light • Labrat • CharlesTheFirst • VNDMG • Dreaming Ghosts • Mammatus • The Redlight District • Strawberry Girls • Rachel Torro • Secret Recipe • Treemiesta • Knowa Lusion • Moshe Vilozny • Soulwise • ChopsJunkie • SuDs • DJ Twelvz • Pure Powers • Bere • Kat Myers & The Buzzards • The Frogman Experience • Magic Bronson • Kr3ture • Treeherder • Portal • Beach Fuzz • Wild Iris  • Krakinov • Acoustic Minds • The Jolly Llamas • The Getaway Dogs • The Ghost Town Rebellion • Slow Season • Fountain of Bile • Nomalakadoja • The Pirate • Little John • Robotic Gypsy • Aeraflux • Cosmic Selector • DoubleCross • TekFreaks • Mr. Bounceman • Kyle Warren • Dancing Mandy • Cloud D • Ecstatic Dance Santa Cruz w/ Hamid & Daniel • Alien Fam • Datacet • DownsquareZ • Head Soar • DATPHAT • Galangsta • Dissolv • Pyro Mids • Amae Love • Treyzilla • Pat Hull • Sosay • The Go Ahead • Light The Band • Lizano • Arrows • Sachrome • Dab City • BLAOW! • Ab.Clu • Worship • DISIAC • Henry Chadwick • Jesse Daniel • Mhytee • Het Hat Club • Night Dive • The Leftovers • Bozzy • Rizzo • U4euh • Drevmers • Benjah Ninjah • Dylano • Gregg James • Lubelski • Tektite • Rosby • Question • purple bong river • Jimmy Chickenpants • Laura Lackey’s Rhythm Revue • Peer Pressure • Jake Nielsen’s Triple Threat • The Sea Wolves • Dipygus • A Thousand Shall Fall • Lucky Suits • E-TY • O’Snap • Lucas Gordon • CVRSE • ANANAKI • Hybred • Pacific Roots • JungleBandit • The Modern Life • Dingus • N3IGHBOR MIK3 • Blockboii • Barefoot • Nerves • Half Stack • Hype • Phers • Sit Kitty Sit • Lungs & Limbs •Survival Guide • Daddy Long Legs • SmellyShlaps • Doors To No Where • Self Dustrukt • Olright • Superfool • Scene By Everyone • Ra.be • Lowgritt • Zipse • Wee Beasties • Moldavibe • comadose • The Reverend Stephan Sams • Coastal Sage • 3UpFront • Oh, Bears • The Defenders • Merlin The Girl • Terabyte • The Blaptist • dj kNOw1 • LB & Konfusion • Big Delight • nOfUx • Imurge • Stone Sloth • La Yerba Ruda • Sunday Iris • Duchess • Coast Tribe • Stormy Strong • Chrysalis • Mike Annuzzi • Ruby, My Dear • Water Color Weekend • Jordan Waters • Androyd • The Randy Savages • Boss’ Daughter • J.Durty • novarose • Willie SaySo • Sarah Mays • Shamma Mama • Horizen • Jack • albertoreyes • King Wizard • ION • Wexley • Alwa Gordon • Whiskey West • The Wildcat Mountain Ramblers • Sebmancub • Daniel Boyer • Daniel Paul Nelson • Leo MacDonald • Isaac & The Haze • Scarlett Logan • Nafyah • Parker Glenn • Sometimes Jones • Rudeskool • Devils Sliders • Phil Armstrong • Pacific Elements • Longevity • Hidden Still • My Evergreen Soul • Sailing South • STRGD • Cruzah • Suzanne Wilde Band • Carie & the SoulShakers • Chicken Mama • Cali King • Rixta • Dead War • The Cohesion • The Rellies • SourPatch Kid • Acinonyx • Shadow Angel • Doc Deth • Bald Uncle • mis.ter.ect.ion • Rodent • Necronomijohn • Bearhugs • DBEEZ • Schplingidy • Stony Tony • Oszo • Numerous • Tooth • DJDJ • Scottie Scribbles • BIG(b)ANG • Sethascope • SCMF Flow Troupe • Brendan Lynch, Chad Opitz, Emily Catalano, DNA, Sam Weber and members of the SCCC

Venues: The Catalyst Club • MOTIV • The Blue Lagoon • Cafe Mare • The Reef Bar & Restaurant + Pono Hawaiian Grill • Woodstock’s Pizza Santa Cruz • Streetlight Records-Santa Cruz • Rosie McCann’s Irish Pub & Restaurant – Santa Cruz • The Poet And The Patriot • 99 Bottles of Beer on the Wall • Felix Kulpa Gallery & Sculpture Garden  • The Food Lounge

Live Art: Made Fresh Collective

Supported By: Gardening Unlimited • RG Recordings • Euphoric.Net • Pacific Wave Surf Shop • KindPeoples Collective • Lotus Elixirs • Sandbar Solar & Electric • Stand Up Santa Cruz • Green Sheep Water • Berdels •  Santa Cruz Public Libraries • Santa Cruz Waves • Essentia Water • Guayakí Yerba Mate

 

2015

Event Details

Saturday, October 10th, 2015

10 Venues / 14 Stages / 1 Day

Artists: RJD2 • G Jones • Delhi 2 Dublin • Prof • Pep Love • Mikey Lion • Lee Reynolds • ChrisB. • Lafa Taylor • Eliquate • The Coffis Brothers • Labrat • psymbionic • boostive • ancestree • The Redlight District • GRMLN • Shlump • Coffee Zombie Collective • Planet Booty • Mihkal • Indaskyes • AB.CLU • Strawberry Girls • Stereo Stereo • Tech Minds • The Frogman Experience • Smasheltooth • Pirate • Little John • Drop Bear • TV Broken 3rd Eye Open • Magic Bronson • Beach Fuzz • Desmadre • Hella Deer • Downsquarez • Babewatch • Palmz • Stalked by Satellites • Stormy Strong • Jake Nielsen’s Triple Threat • Jermz • Sincere • Ghambit • Scorpz the Venom • Cambiowashere • Giant • Tektite • Pure Powers • Duffrey • Intellitard • Dastardly • Light the Band • djdj • sethascope • D Majik • Sinclair Wheeler • Al Bundi • Numerous • Equal Eye • Daddy Long Legs • Elliot Wright • Grizzly • PVNDITS • Steven Graves • Soulwise • Just Chill • Lowgritt • Stony • Head Soar • Gregg James • El Hefe Rojo • Aphotic • Kasia Moon • Lyrical I • Uncle Hefner • Lucxke • Dilated • O’Snap • Tooth • New Diplomat • Citabria • Bangus Tron • Night Dive • The Sea Wolves • 3upFront • Adult School • Dickless Juli • Oh Bears • The Randy Savages • Hologram Sun • Moonbeau • Tony Tricks • Nerves • Surf Combat • Fernando Viciconte • Parasitic Ejaculation • The Bad Light • Worship • Mountain Tamer • Leucrota • Fountain of Bile • Stone Sloth • A Thousand Shall Fall • Drain • Satan’s Blade • Androyd • The Bearded Pony • Kenyatte • Pyromids • Arrows • The Valerias • Coastal Sage • Leo Leo • Andy Perlich & Friends • Midnight Thieves • The Jolly Llamas • Abalone Grey • Getaway Dogs • Joe Kaplow • Phil Armstrong • Zipse • DJ Inky • DJ Dren • BEARHUGS • Necronomijohn • AABO • Chops Junkie • Dane Jouras • Blaptist • Big Delight • Nova • Lee Earl • El Pasty Guero • White Tiger

Venues: The Catalyst Club • MOTIV • The Blue Lagoon • The 418 Project • The Reef Bar & Restaurant + Pono Hawaiian Grill • Woodstock’s Pizza Santa Cruz • Streetlight Records-Santa Cruz • The Poet And The Patriot • Cafe Mare • Felix Kulpa Gallery & Sculpture Garden

Live Art: Made Fresh Collective

Supported By: The Lemon Tree • Euphoric.Net • Good Times Santa Cruz • Angelo Shermann • Berdels • Clutch Couriers • Coastal Watershed Council

2014

Event Details

Friday, October 10th, 2014 & Saturday, October 11th, 2014

1 Venue / 3 Stages / 2 Day

Artists: Far East Movement, THE GASLAMP KILLER, Dimond Saints, Two Fresh, Gladkill, ill-ēsha, Thriftworks, VibeSquaD, Starkey, Lafa Taylor, NICO LUMINOUS, Vokab Kompany, TastyTreat, Tree, El Papachango, Smasheltooth, Little John the DJ, The Pirate, Gudada, Hypha, LabRat, Tektite, Wu Wei, Stridah, Northstar, Androyd, Daddy Long Legs, Soulchild, DownsquareZ, Zaggasaurus, Miss Cooper & Her Pet Craigslist Hookup, Duffrey, Magellan, 2birds, Krakinov, Intellitard, Dastardly, KR3TURE, Necronomijohn, LUCXKE, Tiger Fresh, D Majik, Numerous

Venue: The Catalyst Club

Live Art: Made Fresh Collective

Supported By: Euphoric Styles, Good Times, Raindance, Santa Cruz Waves (SC Waves), Northern Nights Music Festival

 

2013

Event Details

Saturday, July 20th, 2013

 

7 Venues /11 Stages / 1 Day

Artists: Emanciptor, The Coup, Minnesota, Geographer, Sage Francis, Buddy Wakefield, Getter, Pumpkin, Midi Matilda, Roadkill Ghost Choir, Big Black Delta, John Beaver, Eliquate, Pirate+Smasheltooth, The Coffis Brothers, Tess Dunn, Ancestree, Little John, Forrest Day, SAM F, The Trims, The McCoy Tyler Band, Rudebrat, Tater Famine, Clark Kent, Pounders, ToneSol, GUR, Insightful, DROP BEAR, Moon Cadillac, Dane Jouras, The Redlight District, Jesus and the Rabbis, Dewey and the Peoples, Ruby Sparks, Rec League, Solwave, Zaggasaurus, Lucxke, Planet Booty, Rubber Legs+DJ Hersh, Vultures At Arms Reach, divaDanielle, Magic Bronson, Echo Street, 3UPFRONT, Rick Wareheimer, Arden Park Roots, A-Fox, Them Guns, Justin Weisberg, DJ Rob Monroy, Brothers Amor, Homeless, Dysphunctional Species, My Satellite, Jack Rabbit Stew, Daddy Long Legs, Deep Ellum, Temple of Europa, Scissors for Lefty, Equal Eye, The Gutz, Numerous, Stormy Strong, William Blake, Almost Chaos, Earnest, Mr. Vos, Peach Street, Kevin Holmes, Sarah Mays, Multiple Organisms, The Saint Ides, Nic Alea, Flowerbox Music, Zack Ruskin, DJ Fix-It, Alwa Gordon, The Native Sibling, Dun Bin Had, Elliot Wright.

Comedians Showcase:
Cory Robinson, Lucia Tuman, Mac Walker, Cosmo Stevens, Rachele Friedland, Scott Blacks, Chad Opitz, DNA, Brendan Lynch, & Michael Mancini.

Spoken Word Showcase:
Buddy Wakefield, Sage Francis, Boots Riley, Elliot Wright, Kevin Holmes, Nic Alea, Zack Ruskin, & Homeless.

Venues: The Catalyst Club, Motiv, The Blue Lagoon, Kuumbwa Jazz Center, Rosie McCann’s, Streetlight Records, & Woodstock’s Pizza

Live Art: Made Fresh Collective

Supported By: Good Times